Szampon czy piana do umycia auta?

Mycie samochodu jest czynnością która może dawać dużo radości i satysfakcji, ale także stanowić najgorszy punkt dnia, pełny potu, zmęczenia i irytacji spowodowanej słabymi efektami pracy. Czy te dwie całkowicie inne strony mycia samochodu są spowodowane nastawieniem osoby myjącej, bądź jej charakterem? A może wpływa na to sposób mycia auta?

Dwie szkoły

Samochód najczęściej jest myty przy pomocy specjalnego szamponu samochodowego, który miesza się z wodą i przy pomocy gąbki lub szczotki myje nim karoserie samochodu. Wiąże się to ze sporym wysiłkiem i wymaga dużej ilości wolnego czasu. W przypadku bardzo brudnych samochodów często jedno mycie jest niewystarczające i konieczne jest powtórzenie go dwu, a czasem nawet trzykrotnie.
Druga szkoła mycia samochodu wykorzystuje do tego celu specjalną aktywną pianę. Nakłada się ją na całą karoserię, po czym pozostawia na kilka minut. W tym czasie pianka wchodzi w reakcje z nagromadzonym na karoserii brudem, rozpuszcza go i powoduje, że odchodzi on od lakieru. Po kilku minutach samochód wystarczy jedynie opłukać.

Którą metodę wybrać?

Pianka jest rozwiązaniem droższym, jednak z powodu skuteczności działania jest ona szczególnie polecana osobom posiadającym bardzo brudny samochód. Zwykły szampon samochodowy powinien być natomiast użytkowany w przypadku okresowych i zwykłych myć samochodu. Jest to rozwiązanie tańsze, a jednocześnie pozwalające wzmocnić i odnowić lakier poprzez zawarte w szamponie substancje takie jak np. wosk.