nowe auto w leasing

Leasing – czy tyko dla firm?

Leasing najczęściej jest kojarzony ze sposobem finansowania zakupu samochodów lub maszyn przez firmy czy osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Jednak zarówno firmy jak i dealerzy coraz częściej oferują tak zwany leasing konsumencki, czyli przeznaczony dla klientów indywidualnych.

Czym jest leasing?

To nowoczesna forma finansowania dóbr, stanowiąca alternatywę dla kredytu gotówkowego czy pożyczki. Łączący elementy kredytu oraz dzierżawy- w trakcie trwania umowy konsument nie posiada praw własności do leasingowanego przedmiotu, a wyłącznie prawo do do jego użytkowania, na warunkach określonych w umowie.

Osoba biorąca pojazd w leasing płaci za niego regularne raty ale to firma widnieje w dowodzie rejestracyjnym. Jednak zwykle na koniec umowy ma ona pierwszeństwo wykupu auta, często po bardzo preferencyjnej cenie (jego cena może wynieść nawet tylko 1% początkowej wartości auta)

Wady i zalety leasingu konsumenckiego

Mówi się, że najprostszym i najtańszym sposobem zakupu wszelkich dóbr jest gotówka. Ale czasem potrzebna jest pomoc w sfinansowaniu zakupu, zwłaszcza tak drogiej rzeczy jak samochód. Jak każda inna forma finansowania zakupu samochodu, także leasing samochodu w Volvo ma swoje wady i zalety. Oto najważniejsze z nich:

Wady:

  • pojazd w leasingu jest własnością firmy, co oznacza, że niezależnie ile rat zostało już spłaconych nie można go sprzedać aż do momentu końca umowy i wykupu auta;
  • w przypadku kradzieży lub szkody całkowitej umowa wynajmu wygasa;
  • często wymagane są dodatkowe ubezpieczenia.

Zalety:

  • mniej formalności niż w przypadku kredytu;
  • firma często oferuje zniżki lub lepsze warunki np. ubezpieczenia;
  • elastyczność w wyborze pojazdu: w te sposób można sfinansować zarówno nowe jaki i używane: samochody, motocykle, quady i inne pojazdy;
  • zobowiązanie z tytułu leasingu konsumenckiego nie jest zgłoszone w historii kredytowej, co może być istotne np. przy
  • zaciąganiu kredytu hipotecznego.