Słynny lądowy krążownik – Toyota Land Cruiser

land cruiserToyota Land Cruiser jeździli żołnierze ONZ, policjanci, a nawet rajdowcy. W swoim czasie marzył i nim nawet sam Osama Bin Laden.

Jego bezpośrednim poprzednikiem był lekki samochód z napędem na cztery koła produkowany dla wojska i policji. Pierwszych sto jego egzemplarzy pojechało na wojnę do Korei. Toyota Land Cuiser, a właściwie Toyota Jeep, jak się początkowo nazywała, produkowana jest od roku 1951. Pierwszy model został oznaczony literami BJ. B było symbolem jednostki napędowej, a J oznaczało model auta. Kierowca testowy Ichiro Tiara wjechał nim na szósty punkt wysokościowy wulkanu Fuji.

Już rok później samochód był eksportowany w wiele rejonów świata. Jeździła nim nawet pakistańska armia. Nazwa Land Cruiser (lądowy krążownik)  powstała w momencie, gdy amerykańska firma Willys MB zastrzegła sobie na wyłączność nazwę Jeep. Wymyślił ją dyrektor techniczny Toyoty –  Hanji Umehara. Pierwszy, klasyczny Toyota Land Cruiser Kraków z salonu Anwa posiadał 105-konny silnik o pojemności 3,9 litra.Tradycyjne drzwi zastąpiono w nim płócienną zasłoną.