Co sprawdzić przed wyruszeniem na wycieczkę wynajętym busem?

Co jakiś czas w mediach pojawiają się wzmianki o wypadkach komunikacyjnych z udziałem busów lub autokarów turystycznych. Czasami są one nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności. Często jednak do zdarzeń dochodzi wskutek zaniedbań firm oferujących wynajem busów, które nie do końca dbają o stan techniczny swojej floty transportowej i bezpieczeństwo pasażerów. Przed wyruszeniem w wycieczkę wynajętym busem, warto więc zadbać o kilka szczegółów, które mogą przesądzić o bezpiecznym dotarciu na miejsce podróży. Co powinniśmy koniecznie sprawdzić?

Dobry stan techniczny to podstawa

Stan techniczny pojazdu przesądza w dużej mierze o bezpieczeństwie na drodze. Firmy oferujące wynajem busów w Krakowie coraz rzadziej w swoich flotach transportowych posiadają wiekowe pojazdy, które już na pierwszy rzut oka pozostawiają wiele do życzenia. Wśród parku pojazdów obecnie przeważają Mercedesy Sprintery różnej wielkości (np. 22+1 lub 18+1) oraz Volkswageny i Renault. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że zadbany wygląd niestety nie zawsze oznacza jednocześnie bardzo dobry stan techniczny busa czy autokaru. Nie warto więc korzystać z oferty przypadkowych firm, które znajdziemy w Internecie pod hasłem wynajem busów Kraków.

Przed wyruszeniem w podróż, przede wszystkim powinniśmy zażądać od przewoźnika okazania ważnych dokumentów przeglądowych. W przypadku, gdy będziemy mieli jakiekolwiek wątpliwości, co do stanu pojazdu, możemy po prostu wezwać policję, która dokładnie sprawdzi stan busa. Nie powinniśmy obawiać się reakcji kierowcy czy firmy transportowej, ponieważ uczciwi przewoźnicy nie będą mieć nic przeciw temu, że ich klient dba o bezpieczeństwo osób jadących na wycieczkę.

Porozmawiaj z kierowcą

Na bezpieczeństwo podróży ogromny wpływ ma również kierowca. Dlatego przed wyruszeniem w trasę powinniśmy z nim porozmawiać i przekonać się, czy nie jest pod wpływem alkoholu. W razie niejasności, możemy zażądać badania alkomatem. Warto także zwrócić uwagę na to, czy kierowca nie jest przemęczony, ponieważ to także obniży jego koncentrację. Niektóre firmy oferujące wynajem busów na długie trasy (nawet te międzynarodowe) wysyłają jednego kierowcę. W takim wypadku, powinniśmy protestować.