opona continental

Wybór opon – czym się kierować?

Każdy z kierowców staje przed niełatwym zadaniem, jakim jest wybór opon do samochodu. Obecnie dostępność ogumienia na rynku jest bardzo duża. Nowe czy używane, osobno na lato i na zimę czy też wielosezonowe? Na co zwrócić uwagę? Co jest ważne przy kupnie opon? Ułatwieniem dla posiadaczy czterech kółek stała się Europejska Etykieta Oznaczenia Opon, wprowadzona od 2012 r. w krajach Unii Europejskiej. Ustandaryzowany zakres parametrów pozwala na porównanie w łatwiejszy sposób konkretnych produktów.

O co w tym chodzi? Ustalono trzy parametry ogumienia opisane szerzej poniżej. Jako przykład opony o najwyższej ocenie, podany będzie konkretny produkt. Niech w tym przypadku będzie to opona letnia o rozmiarze 205/55 R16.

opona continental
Opona Continental

Bezpieczeństwo

Pierwsze kryterium dotyczy długości drogi hamowania na mokrej nawierzchni. Przewidziane są tu oceny od A do G, gdzie A to najkrótsza droga hamowania, a G najdłuższa. Tu przykładem opony z najwyższą notą może być opona Continental ContiSportContact, którą kupimy np. tutaj: https://www.sklepopon.com/opony/continental.

Opory toczenia

Drugie kryterium dotyczy zużycia paliwa. Ważna jest tu zarówno kwestia ekonomiczności, jak i ekologia tzn. poziom emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Tu także opona może dostać oceny od A do G. Różnice
w ocenach dotyczą zmniejszenia lub zwiększenia zużycia paliwa od 0,10 do 0,15 litra na 100 kilometrów w samochodzie ze średnim spalaniem na poziomie 6,6 l/100 km. Tu przykładem ogumienia
z najwyższą oceną może być opona Continental ContiEcoContact 5.

Hałas

Trzecie kryterium to generowany przez oponę hałas zewnętrzny. Jest on mierzony w decybelach. Na etykiecie ten parametr przedstawiony jest za pomocą symbolu fal; 1 fala to opona najcichsza, 3 fale to opona najgłośniejsza. Wśród wybranych opon letnich w powyższym rozmiarze najlepszą notę osiąga opona Continental ContiPremiumContact.

Na rynku oponiarskim istnieje wiele firm. W powyższym tekście jako przykłady przywołano opony Continental. Ta niemiecka firma może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w branży. Jednak każdy posiadacz samochodu musi sam zmierzyć się z wyborem opon i dobrać je według własnych potrzeb.