Na co zwrócić uwagę podczas rezerwacji auta?

Wypożyczenie samochodu nie jest trudne. Jednak, aby nie przysporzyć sobie problemów i uniknąć dodatkowych kosztów, warto skorzystać z poniższych wskazówek, dotyczących wynajmu samochodu. Na co zwrócić uwagę podczas rezerwacji auta w wypożyczalni samochodów w Krakowie?

Bez pośpiechu

Nie warto się spieszyć i podejmować pochopnych decyzji — po zarezerwowaniu pojazdu, umowy zazwyczaj nie można bezpłatnie anulować. Nie ma również prawa do odstąpienia od umowy w przypadku rezerwacji online.

Porównanie cen i koszty dodatkowe

Zawsze należy porównywać ceny, dzięki temu można sporo zaoszczędzić. Warto też dopytać o koszty dodatkowe, na przykład wynajem samochodu w jedną stronę lub wynajem na lotnisku.

Podanie wieku podczas rezerwacji

Zazwyczaj wypożyczalnia samochodów Kraków (zobacz) wymaga minimalnego wieku kierowcy, a czasami też określa maksymalny wiek. Warto się upewnić, że wiek zarejestrowanego kierowcy odpowiada tym limitom wiekowym.

Ogólne warunki wynajmu

Umowa najmu zostaje zawarta dopiero wtedy, gdy zostanie podpisana w punkcie wynajmu samochodów, niezależnie od tego, czy samochód został zarezerwowany na przykład przez internet, czy w biurze podróży. Klient, zanim cokolwiek podpisze, powinien najpierw dokładnie zapoznać się z dokumentem. Warto pobrać ogólne warunki wynajmu i przeczytać je przed podpisaniem.

Wykup pełnego ubezpieczenia

Należy zwrócić uwagę na wysokość udziału własnego. Im wyższy udział własny, tym niższa cena wynajmu. Jednak ryzyko finansowe w przypadku wypadku z własnej winy jest wtedy również wyższe. Przed podpisaniem umowy klient powinien się zastanowić, jakie ryzyko chce podjąć.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej należy odnotować w umowie najmu

Warto pamiętać o przestrzeganiu uzgodnionego okresu wynajmu. Jeśli samochód zostanie zwrócony zbyt późno lub zbyt wcześnie, należy się liczyć z poniesieniem dodatkowych opłat. To oczywiście zależy od warunków wynajmu.

Zimowe opony

Wynajmujący nie może naliczyć żadnych dodatkowych kosztów za opony zimowe, jeśli nie zostały one wyraźnie zamówione w momencie rezerwacji. Musi zapewnić pojazd sprawny i gotowy do jazdy, tzn. nie może wynajmować samochodu z oponami letnimi w zimowych warunkach drogowych.

Opłaty paliwowe

Przed rozpoczęciem podróży warto wyjaśnić, czy samochód należy zwrócić z pełnym bakiem.
Wypożyczalnie samochodów często pobierają duże opłaty za paliwo, jeśli klient przed zwrotem nie zatankuje auta.

Lista kontrolna odbioru samochodu

Przed rozpoczęciem podróży pracownik wypożyczalni samochodów w Krakowie, powinien odnotować wszystkie wcześniejsze uszkodzenia. Uniemożliwia to ponoszenie odpowiedzialności za wcześniejsze szkody.